czwartek, 18 kwietnia 2019

Agnieszka Wojdowicz "Córka głosu. Księga życia Hili Campos" , "Morze trzcin.Księga życia Hili Campos"



Agnieszka Wojdowicz „Córka głosu. Księga życia Hili Campos”
                                      „Morze trzcin. Księga życia Hili Campos”





Gdy zaczynałam czytać tę książkę spodziewałam się czegoś bardziej energetycznego. W swoich domniemaniach kierowałam się tytułem powieści. Moje podejrzenia nie sprawdziły się jednak, mimo to książka bardzo mi się podobała. Trudno było mi przebrnąć przez pierwsze strony powieści, ponieważ musiałam przestawić się na nieco odmienny styl pisania, jakim autorka się posłużyła. Samą książkę czyta się powoli i spokojnie, delektując się opowiadaną historią.




„Córka głosu. Księga życia Hili Campos” to powieść o narodzie żydowskim,której akcja rozpoczyna się w 1597 roku w chrześcijańskiej Wenecji. Żydzi żyją i mieszkają w obrębach miasta, oddzieleni jednakże murem. Mieszkają w getcie. Główna bohaterka to Hila. Córka żydowskiego kupca. Jest czwartym z kolei dzieckiem, które pojawiło się w rodzinie. Hila ma trzech braci. Matki swojej nigdy nie poznała, gdyż ta zmarła przy jej porodzie. Wychowywała ją i jej braci przyjaciółka oraz powinowata rodziny – Lea. Hila bardzo dobrze została przygotowana do prowadzenia domu. Oprócz tego, jej brat , który z wykształcenia był lekarzem, nauczył ją pisać oraz czytać. Ojciec Hili był człowiekiem, który zawsze starał się postępować zgodnie z zasadami, jakie nakładała na nich ich wiara. Miłował się także w wszelkiego rodzaju księgach i zamiłowanie to zaszczepił również w córce.




„Córka głosu. Księga życia Hilli Campos” to opowieść o żydowskiej rodzinie z jej codziennymi radościami i kłopotami. Poznajemy w niej historię życia Hili i jej najbliższych. Autorka wprowadza nas w świat, w którym poznajemy jak bardzo istotna w narodzie żydowskim jest wiara. Modlitwa i przygotowania do wszelakich świąt są dla nich niezwykle ważne. Obok tego możemy zaobserwować jak zmagają się z codziennością, a nie jest ona niestety dla nich łatwa. Opuszczając mury getta są zmuszeni do zakładania na głowy żółtych beretów, aby można było odróżnić ich od chrześcijan. Żydzi nie mogli na własność kupić domu, a czynsz jaki płacili za wynajem domów czy też lokali usługowych, był dużo wyższy od tego, jaki płacili chrześcijanie. Żydzi nie mogli zawierać związków małżeńskich z chrześcijanami, gdyż było to prawnie zabronione. Pomimo tych zakazów dochodziło niekiedy do potajemnych spotkań zakochanych par. Jednak, gdy prawda wychodziła na światło dzienne, ponosili oni bardzo surowe kary. Dotknęło to także bezpośrednio Hili, której brat spotykał się z chrześcijanką. Sama Hila wyszła za mąż za Eliszę, młodzieńca, którego pokochała z wzajemnością. Elisza był zdolnym rytownikiem, a jego marzeniem było posiadanie własnej drukarni. To właśnie między innymi wpłynęło na decyzję młodych małżonków o przeprowadzce do Zamościa, gdzie toczy się akcja drugiej części powieści.



 „Morze trzcin. Księga życia Hili Campos” to kontynuacja losów Hili i jej najbliższych na ziemiach polskich. Przybyli oni do Zamościa zwabieni lepszymi dla nich prawami i możliwościami lepszego życia. Tutaj mogli kupić dom na własność i bez problemu poruszać się pośród pozostałych mieszkańców miasta. Co ciekawe, zatrudniali chrześcijankę, która pomagała w prowadzeniu domu. Do Zamościa wraz z Hilą, przybył także jeden z jej braci oraz ojciec. Rodzina po raz kolejny z różnych przyczyn musiała stawić czoła przeciwnościom losu, który nie był dla nich łaskawy. Jednak dzięki wsparciu oraz pomocy przyjaciół radzili sobie z trudami życia, by potem znów cieszyć się nim. W życiu samej Hili zaszło wiele zmian, których obawiała się, a jednocześnie z radością patrzyła w przyszłość.

„Księga głosu” i „Morze trzcin” to powieści, które odebrałam bardzo pozytywnie. Ukazały mi naród żydowski, jako wiecznych wędrowców poszukujących swojego miejsca na ziemi. Gdziekolwiek jednak nie dotarli, spotykali się z większą bądź mniejszą niechęcią wobec swej nacji.



Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Patroni medialni: Lubimyczytać.pl
                            Książki magazyn literacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz